YAPIFINE BASE® PU

Çift Bileşenli Poliüretan Self Levelling Kaplama

ÜRÜN TANIMI

Poliüetan esaslı, solvent içermeyen, kimyasal aşınma dayanımı ve çatlak köprüleme özelliği yüksek, çift bileşenli, self levelling parlak zemin kaplama malzemesidir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Renk

Beyaz / Gri / Kiremit Rengi / Mavi / Yeşil

 

 

 

 

 

 

Betona Yapışma Dayanımı

≥ 2 N/mm²

Karışım Oranı

4 / 1 (A bileşen / B bileşen)

Kopma Dayanımı

≥ 50 N/mm²

Kap Ömrü (+20°C)

25 dakika

Aşınma Dayanımı (Taber Metodu)

70 mg

Yoğunluk (+20°C)

1,60 g/cm³

Sertlik (Shore D) (7 gün)

83

Uygulama Sıcaklığı

+5°C ile +30°C arasında

Su Buharı Geçirgenliği

Sınıf 1

Üzerinde Yürünebilme Süresi

16 saat

Kapiler Su Emme

≤ 0,5 kg/(m².h0,5)

Tam Kürlenme

48 saat

Karbondioksit Geçirgenliği

Sd > 50

Kimyasal ve Mekanik Yüklere Dayanım

7 gün

Yangına Karşı Tepki

E

*Belirtilen teknik değerler ve ürün uygulama talimatları +23±2°C sıcaklık ve %50±5 bağıl nemli ortam koşullarında yapılan testler sonucunda elde edilmiştir. Yüksek sıcaklıklar süreleri kısaltır, düşük sıcaklıklar uzatır.

Sağladığı Faydalar
 • Solvent içermez.
 • Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir.
 • Elastik bir yapıdadır.
 • Derzsiz yekpare yüzey oluşturur.
 • Kolay temizlenir.
 • Hijyeniktir.
 • Uzun süre bakım gerektirmez.
 • Kolay uygulanır.
Kullanım Yerleri
 • Fabrikalarda,
 • Depolama alanlarında,
 • Otoparklarda,
 • Kimyasal ve mekanik direnç istenen beton zeminlerde,
 • Yüksek aşınma direnci ve dayanım istenen zeminlerde,
 • Mağaza ve ofislerde,
 • Soğuk hava depolarında,
 • Okullarda ve hastanelerde kullanılır.
Uygulama Yöntemi

Uygulama yapmadan önce bağıl nem ve çiylenme noktası kontrol edilmeli, şartlar uygunsa uygulamaya başlan- malıdır. Astarlı yüzey üzerine YAPIFINE BASE PU dökülür. Ürün taraklı mala yardımıyla yüzeye yayılır. Ardından üzerinden kirpi rulo ile geçilerek sürüklenen havanın atılması sağlanır. Hazırlanan karışım en fazla 40 dakika içerisinde tüketilmelidir.

Ambalaj
 • A Bileşeni: 20 kg teneke kova
 • B Bileşeni: 5 kg teneke kova
Depolama ve Raf Ömrü

+5°C ile +25°C arasındaki serin, kuru ve rutubetsiz ortamlarda, ahşap paletler üzerinde, açılmamış ambalajında, üretim tarihinden itibaren 12 ay saklanabilir. Açılan malzeme mümkün olduğunca en kısa sürede kullanılmalıdır.

Güvenlik Önlemleri

Uygulama sırasında sigara içilmemelidir. Çıplak alevden uzakta, iyi havalandırılmış ortamlarda çalışılmalıdır. Çözücülerin havadan daha ağır olduğu ve bu nedenle zemin üzerinde dolanım yapacağı unutulmamalıdır. Uygulamacının, iş ve işçi sağlığı kurallarına uygun; iş elbisesi, gözlük, maske ve koruyucu eldiven kullanması zorunludur. Malzemelerin gözle teması halinde gözler bol su ile durulanmalı ve derhal bir doktora başvurulmalıdır. Bu ürünün kullanılması ve nakliyesi ile ilgili özel güvenlik bilgisi için ürüne ait Güvenlik Bilgi Formu’na başvurulmalıdır.

Yüzey Hazırlığı

Beton zemin en az C25 tercihen C30-C35 standardında, temiz ve sağlam olmalıdır. Beton yüzeyler, aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetinin kaldırılması ile açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır. Yüzey, yapışmayı önleyen toz, yağ, kir, boya, kür malzemesi, zift gibi kalıntılardan arındırılmalıdır. Yüzey mümkünse yüksek basınçlı su ile yıkanarak temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

Uygulama Şartları

Uzun süre güneşe maruz kalmış, çok sıcak veya donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. +10°C’nin altında ve +30°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda uygulamadan kaçınılmalıdır. Uygulama yapılacak alan; uygulama esnasında rüzgarın ve doğrudan güneşin etkisinden korunmalıdır. Uygulama bittikten sonra en az 24 saat üzerine basılmamalıdır. 48 saat süre ile yoğuşma ve su ile teması önlenmelidir. Belirtilen tüketim miktarı uygulama koşulları ve yüzey özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Karışım Hazırlığı

A bileşeni düşük devirli (300-400 rpm) bir karıştırıcı ile kendi kabında homojen hale gelene kadar karıştırılır. Daha sonra B bileşeni A bileşeninin içerisine ilave edilir ve karışımın homojen hale gelmesi için 2 dakika daha karıştırılır. Hava sürüklenmesini en aza indirmek için fazla karıştırmaktan kaçınılmalıdır.

Tüketim

1,5 mm kalınlık için 2,4 kg/m² (kumsuz)

Astarlama

Astarlama için YAPIFINE BASE EPOXY PRIME tercih edilmelidir. Astar malzemesi uygun fırça ile göllenme yaptırılmadan dengeli
şekilde yüzeye uygulanır. Astarın kurumasını müteakip uygulamaya geçilir. Yüzey nemi normal standardın dışında ölçümlendi
ise YAPIFINE BASE EPOXY PRIME H Nem Toleranslı Astar tercih edilmelidir.

ÜRÜN BİLGİ FÖYÜ

Güvenlik Bilgi Formları için lütfen bizimle iletişime geçin.
Ürün dökümanları hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.