YAPIFINE® LATEX

Aderans Artırıcı ve Su Geçirimsizlik Katkısı

ÜRÜN TANIMI

Akrilik dispersiyon esaslı, aderans artırıcı astar ve su geçirimsizlik sağlayıcı şap, sıva ve beton katkısıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Görünüm

Beyaz sıvı

Kap Ömrü (20°C)

~ 60 dakika

Yapısı

Akrilik emülsiyon

Kuruma Süresi

135 dakika

Yoğunluk

1,02 kg/lt ± 0,03

pH

7 - 9

* Belirtilen teknik değerler ve ürün uygulama talimatları +23±2°C sıcaklık ve %50±5 bağıl nemli ortam koşullarında yapılan testler sonucunda elde edilmiştir. Yüksek sıcaklıklar süreleri kısaltır, düşük sıcaklıklar uzatır.

 

Sağladığı Faydalar
 • Mükemmel aderans ve elastikiyet sağlar.
 • Su geçirimsizlik sağlar.
 • Sağlam ve kalıcı bir bağ oluşturur.
 • Emici yüzeylere uygulandığında yüzeyin emiciliğini azaltır.
 • Yağ ve tuz çözeltilerine karşı yüksek dayanım sağlar.
 • Çatlaksız kurur ve aşınmaya karşı dirençlidir.
 • Klor geçirimsizliğini artırır.
 • Korozyona ve sabunlaşmaya yol açmaz.
Kullanım Yerleri
 • Kendiliğinden yayılan şapların altında astar olarak,
 • Betonarme silolar, su depoları, havuzlar, arıtma tesislerinin iç ve dış sıvalarının su geçirimsizliğinin artırılması için katkı olarak,
 • Bozuk beton yüzeylerin, şapların ve sıvaların tamiri için hazırlanan harçlarda aderans katkısı olarak,
 • Eski beton ile yeni beton aderansını sağlamak için,
 • Metro, otoyol, tünel, baraj gibi mühendislik yapılarında,
 • Şaplarda tozuma ve çatlamayı önleyici olarak kullanılır.
Uygulama Yöntemi

Beton içerisinde kullanılan suyun 1:1-1:4‘ü kadar kullanılır. Şantiyeye gelen trans mikserin içerisine dökülür. Beton mikseri hızlı devirde 5 dakika karıştırılır. Beton kalıba yerleştirilir, hazırlanan beton çok özel işlerde kullanılması tavsiye edilir. Klor ve su geçirimsizliğini en aza düşürür.

Şap içerisinde aderans ve su geçirimsizliğini artırmak için; Şantiyede 50 kg çimentoya 150 kg kum gelecek şekilde kuru karışım hazırlanır. Temiz bir varil içerisine 30 kg’lık YAPIFINE LATEX boşaltılır. Daha sonra varil içerisine 4 bidon da su dökülür. (Kum içerisindeki rutubete bağlı olarak YAPIFINE LATEX / Su oranı, 1:1 den 1:4 arasına kadar çekilebilir.) Varil homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan sıvı karışımın içine kuru harç ilave edilerek karıştırılır.

Eski beton ile yeni beton aderansını artırmak için veya sıva öncesinde serpme olarak kullanılması; Eski beton üzerine yeni beton veya şap uygulamalarında soğuk derz oluşumunu engellemek ve aderansın artırılmasında kullanılır. A: 1 kg çimento ile 3 kg (0 - 3 mm dişli) yıkanmış dere kumu karıştırılır. B: 1 kg YAPIFINE LATEX, 2 kg su ile karıştırılır. A ve B karışımları boza kıvamına gelecek şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım, fırça ile 12 saat önceden ıslatılmış yüzey üzerine 2 mm kalınlık teşkil edecek şekilde tatbik edilir. Harç kurumadan 20 dakika içerisinde sıva, şap, beton atılır. 

Sıva öncesi serpme olarak kullanılacak ise; hazırlanan harç mala ile beton yüzeye hızlıca serpilir. Serpme sıva kuruduktan sonraki gün kaba veya ince sıva uygulamasına geçilir.

Sıva içerisinde su geçirimsizliğini artırmak için; Şantiyede 50 kg çimentoya 150 kg kum gelecek şekilde kuru karışım hazırla- nır. 30 kg’lık YAPIFINE LATEX boşaltılır. Daha sonra varil içerisine 4 bidon da su dökülür. (Kum içerisindeki rutubete bağlı olarak YAPIFINE LATEX / Su oranı, 1:1’den 1:4 arasına kadar çekilebilir.) Varil homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan sıvı karışımın içine kuru harç ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra mala ile uygulamaya başlanır.

Ambalaj
 • 10 kg ve 30 kg’lık plastik bidon
Depolama ve Raf Ömrü

+10°C ile +25°C arasındaki serin, kuru ve rutubetsiz ortamlarda, ahşap paletler üzerinde, açılmamış ambalajında, üretim tarihinden itibaren 12 ay saklanabilir.

Güvenlik Önlemleri

Uygulamacının, iş ve işçi sağlığı kurallarına uygun; iş elbisesi, gözlük, maske ve koruyucu eldiven kullanması zorunludur. Göz ile temas ettiğinde veya kaza ile yutulduğunda doktora başvurunuz.

Cilt ile temas ettiğinde bol su ile yıkayınız.

Bu ürünün kullanılması ve nakliyesi ile ilgili özel güvenlik bilgisi için ürüne ait Güvenlik Bilgi Formu’na başvurulmalıdır.

Uygulama Şartları

+5°C’nin altında ve +30°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda uygulamadan kaçınılmalıdır. Uygulama sırasında zemin, rüzgardan ve doğrudan güneşin etkisinden korunmalıdır. 24 saat içerisinde donma riski olan veya direkt güneşe ve rüzgara açık alanlarda uygulamadan kaçınınız.

Uygulama talimatında belirtilmeyen herhangi bir malzeme ilave edilmemelidir.

Belirtilen tüketim miktarı uygulama koşulları ve yüzey özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Tüketim

YAPIFINE LATEX / Su Oranı: 1:1 – 1:4 arasındadır.

Uygulama Talimatları

Beton içerisinde aderans ve su geçirimsizliğini artırmak için; şantiyede dökülmesine karar verilen örnek bir betonun karışım özellikleri uygulama talimatı tablosundaki gibi olmalıdır.

 

Beton Sınıfı

C 25

 

Agrega (5-12 mm)

468 kg

Maximum Dane Çapı

22 mm

 

Agrega (12-22 mm)

454 kg

Çimento (CEM 1 42,5 R)

370 kg

 

Süper Akışkanlaştırıcı

3,7 kg

Su / Çimento (W/C) Oranı

0,49

 

Hava İçeriği

% 1,5

Kırma Kum (0-5 mm)

454 kg

 

Çökme (slump)

16 cm

Taş Tozu

335 kg

     

Kullanılacak Yapıfine

Beton içerisindeki suya göre belirlenmesi

42,25 kg

  Su 1:1 ila 1:4’ü kadar; Örnekte 1:4’ü kadar alınmıştır.;

 

ÜRÜN BİLGİ FÖYÜ

Güvenlik Bilgi Formları için lütfen bizimle iletişime geçin.
Ürün dökümanları hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.